Tanulási típus teszt

2015. április 15., szerda

Szótanulókártyák nyelvtanuláshoz

A nyelvtanulás egyik fő része a szókincs elsajátítása, mely folyamatos és fáradságos munka. Minél több szót tudunk, annál jobban tudjuk kifejezni magunkat és annál többet fogunk megérteni a leírtakból, hallottakból. A leggyakoribb kérdés a nyelvtanulóktól, hogy milyen módszerrel lehet a lehető leggyorsabban minél több szót, kifejezést megtanulni. Ebben az egyik leghatékonyabb eszköz: a szótanulókártya. 


Kép forrása: www.noivilag.hu

Hogyan érdemes használni a nyelvtanulókártyákat?


A szótanulókártyák működési mechanizmusa, hogy nem csak magát a szóalakot, hanem a hozzá kapcsolódó jelentéstartalmat is rögzíti a memóriánkban. Ugyanis a szókártyák egyik oldalán az angol, német, francia stb. szóalak mellett egy-egy példamondat is megtalálható, ami kapocsként szolgál a szó és a jelentése között, illetve segít egyből szövegkörnyezetbe is helyezni a szót. A kártya másik oldalán pedig a magyar megfelelők szerepelnek.

A kártyákat minden tanulás vagy kikérdezés előtt megkeverheted, így segíthet elkerülni a szótárfüzetből való magoláskor jellemző „csak sorrendben tudom” effektust. Ha szótárból vagy szólistából tanulunk, akkor a szavakat nem a jelentésükhöz kapcsoljuk a fejünkben, hanem ahhoz az elhelyezkedéshez, hogy melyik szó előtt vagy után volt állt a szótárban.

Ez a kártya rendszer azonban azért is zseniális, mert 100%-ban a saját igényeidhez tudod passzintani a tanulnivalót. Csak tőled függ, milyen szavakat írsz fel a kártyákra. Ha a külföldi nyaralásra készülsz, akkor az útikönyvek szavait, mondatait tudod felhasználni, ha szerelőnek állnál mondjuk Németországban, akkor pedig a német műszaki szavakat írod a kártyákra. A szókincs tényleg tetszőlegesen bővíthető ezzel a módszerrel.


Hogyan lehet otthon szókártyákat csinálni?

Szükséged lesz egy gyűrűs mappára és egy jó pár lefűzhető irattartó tasakra. Minden tasakban egy adott témakör szavait gyűjtsd, például munka, vásárlás, az orvosnál stb. Egy A4-es lapot hajts félbe először keresztben, majd hosszában és utána még egyszer félbe. Így ha újra széthajtod a lapot, az 8 egyenlő részre vágható. Ez lesz az első 8db szókártya.

Minden egyes szókártyára írd fel az idegen nyelvű szót és vele egy mondatot. Ha nem vagy biztos a mondatot illetően, akkor keresd ki a szót vagy kifejezést a szótárban és az ott lévő példamondatot használd. Ezután írd alá a magyar megfelelőket. Majd hajtsd félbe a papírt (akár össze is ragaszthatod) és kész is a szókártyád.


Hatékony használatuk

Az első nap vegyünk magunkhoz 10 kártyát és addig olvasgassuk, mondogassuk a mondatokat, amíg kívülről nem tudjuk őket. Az a legjobb, ha egész nap magunknál tartjuk a kárytákat és a kis szüneteinkben (kávé, cigi, liftben, várakozás a buszmegállóban, utazás közben) mindig elővesszük őket. A következő nap már 15 kártyát vigyünk magunkkal, aztán 20 darabot és így tovább a hét végéig. Amikor az adott téma összes szavát megtanultuk, kezdhetjük a következő témát.

Két témakör után viszont ismételjünk! Zavaróvá válhat, ha mindig csak új szókártyákkal találkozunk, mert így megfeledkezünk arról, hogy mennyi szót sikerült már valójában megtanulnunk. Ezért a régi és új kártyák keverése a napi tanulnivalóban jó adag motivációt adhat hosszabb távon.

A honalpon mintakártyákat és hétről hétre bővülő, ingyenesen letölthető szókártyákat találtok.

Sikeres szókincsbővítést Mindenkinek! :)

2015. április 9., csütörtök

Hogyan lehetek sikeres nyelvtanuló?

A szavakon, a kifejezéseken, a kiejtésen és a nyelvtani szabályokon kívül rengeteget tanulhatunk önmagunkról is a nyelvtanulás által. Például saját anyanyelvünket is jobban megismerjük, nyelvtanilag, illetve megtanulunk árnyaltabban fogalmazni, játszani a szavakkal. De ezen kívül számos olyan dolgot tudhatunk meg tanulási képességeinkről, szokásainkról, ami más tantárgyak, témakörök vagy további nyelv(ek) elsajátításában is segítségünkre lesznek. 

Akkor tudok a legkönnyebben tanulni, ha...
Ha tudom magamról, hogy a látás utáni (vizuális), a hallás utáni (auditív), vagy az olvasás utáni tanuló csoportba tartozom, vagy esetleg ezek kombinációjába. Ugyanis ezen fontos információ birtokában sokkal egyszerűbb lesz nyelvet vagy bármi mást gyorsan megtanulnunk. Ha olyan módon próbálunk nyelvet tanulni, ami nem kedvez tanuló típusunknak, akkor elkedvtelenedünk és feladjuk. A nyelvtanulás esetében tehát nagyon fontos, hogy a saját belső igényünk és célunk legyen a nyelv megtanulása és ennek teljes folyamatában aktívan részt akarjunk venni.
Típus tesztek itt elérhetőek.

Intenzíven vagy fokozatosan haladjak?
Fontos megkérdezni magunkról, hogy inkább lassan, megfontoltan, rengeteg gyakorlással szeretünk haladni, vagy elvégznénk egy intenzív kurzust, hogy kapásból nagyobb elméleti rálátást nyerjünk, a gyakorlás és a szavak pedig csak utána következzenek. Ha jól felismerjük komfortzónánkat és zökkenőmentesen haladunk előre, akkor nem éri „támadás” motivációnkat sem. Így rá tudunk állni egy olyan optimális tempóra, mely se nem túl lassú, se nem túl gyors számunkra, s közben mindennapjaink részévé válik a nyelv.


Milyen nyelvoktatási módszert válasszak?

Ha már tudom mely célból, mekkora intenzitással tudok tanulni, akkor ma már számtalan nyelvtanulási mód érhető el. A hagyományos csoportos nyelvtanulástól a Facebookos napi gyakorlatokon át egészen az alfa állapotban való tanulásig. Ha nagyon félénkek vagyunk, akkor leginkább egy magántanár felkeresése javasolt, ugyanis ő lesz az, aki precíz tudásával és személyiségével motiválhat, bíztathat minket. Mégis melyik válasszuk? Érdemes kísérleteznünk, hogy mi válik be legjobban! Ez függhet az életkorunktól, a napi rendünktől, a kitűzött célunktól stb. Létezik a piacon egy teljesen egyedülálló nyelvtanítási rendszer: az eNyelvmágus. Ez a technika a tanuló egyéni adottságaihoz igazítja a nyelvtanítás folyamatát. Figyelembe veszi, hogy a tanuló milyen motivációval rendelkezik, mely tanulási típusba tartozik, és melyik agyféltekéjét használja dominánsabban a tanuláshoz. Az így elkészülő személyre szabott és rendkívül gyakorlatias nyelvi tananyag 100%-ban otthoni tanulás vagy modern online órák keretében is elsajátítható.

Akkor is könnyebben tudok tanulni, ha...
Ha megfigyelem magamat, hogy melyik napszakban: felkelés után, reggeli vagy ebéd közben, járműveken, a délutáni sportolás után vagy épp lefekvés előtt vagyok-e szellemileg a legteljesítőképesebb formában. Az a legjobb, ha olyan tanulási módszert tudunk választani, ahol igényeink szerint mi magunk variálhatjuk az időpontokat és a tananyag mennyiségét is, hogy az beleilleszkedjen napi rutinunkba.



2015. április 2., csütörtök

Holidays in Hungary- Easter

Easter is the greatest feast day in the Christian calender. At Easter we celebrate the Resurrection - the rising of Jesus Christ 3 days after his Crucifixion. The resurrection 'proves' that Jesus is God's son.
Easter is on a different day in each year because Easter Sunday is the Sunday after the first full moon after the first day of spring. This festival begins with Good Friday. A typical Easter Sunday breakfast consists of ham and hard boiled eggs or cold pork in aspic.
Most Easter traditions are associated with Easter Monday when most men and boys usually sprinkle women and girls with perfume or water on that day. In return, they are treated by the girls to home-made cakes and drink and as little gifts they get printed eggs or chocolate Easter bunnies and chicks. Eggs are the symbol of rebirth.

Happy Easter to Everyone! :)


Szószedet:

Happy Easter! = Kellemes Húsvéti Ünnepeket!
Christian = keresztény
Easter = Húsvét
at Easter = Húsvétkor
resurrection = feltámadás
crucifixion = keresztre feszítés
prove = bizonyít
full moon = telihold
Good Friday = Nagypéntek
Easter Sunday = Húsvét vasárnap
consist of = áll valamiből
ham = sonka
hard boiled egg = főtt tojás
cold pork in aspic = kocsonya
Easter Monday = Húsvét hétfő
tradition = hagyomány
sprinkle = meglocsol
in return = cserébe
home-made = otthoni készítésű
gift = ajándék
Easter bunny = húsvéti nyuszi
chick = csirke, csibe
rebirth = újjászületés